Numer VI 2014

okladka min

Koniec roku powoduje, że podsumowujemy nasze dokonania. Jako redaktorzy staramy się być wszędzie tam, gdzie nasz czytelnik chciałby się znaleźć. Obejmujemy patronatem liczne wydarzenia. Coraz więcej ludzi dowiaduje się o naszym istnieniu, zaczyna się z nami identyfikować i współpracować. Propagujemy prosty, zrozumiały dla całego środowiska język. Od półtora roku, to jest od powstania pisma w nowej szacie graficznej, namawiamy do tego również środowisko naukowców, publikujących swoje artykuły w naszym piśmie.

 

W trafności takiego działania utwierdziła mnie lektura artykułu Anny Ślązak (PAP) z 24 października 2014 r. pt. Minister Kolarska-Bobińska: nauka wymaga reklamy. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazuje tam na konieczność popularyzacji nauki. Stwierdza, że jednym z większych problemów jest skomplikowany język, jakim posługują się naukowcy i postawa niektórych badaczy twierdzących: pracuję z naukowcami i dla naukowców (…) Oni muszą pracować dla społeczeństwa. Co więcej, muszą się nauczyć opowiadać o swoich wynikach w zwykły, prosty sposób.

 

Jedną z większych barier popularyzacji nauki jest język. Naukowcy często unikają popularyzacji, uważając, że kiedy mówią prostym językiem, deprecjonują swoją pracę. Od siebie dodam jeszcze stwierdzenie jednego z młodych naukowców: Jeśli społeczeństwo nie będzie mogło śledzić nauki, to wcześniej czy później przestanie na nią płacić. Już w pierwszych artykułach wstępnych SiC namawiałem naukowców do pisania w sposób bardziej zrozumiały, tak by nawet przypadkowy odbiorca mógł czytać ze zrozumieniem, ale też by naukowcy z różnych dziedzin byli w stanie się porozumieć. Takiemu celowi miało służyć publikowanie w każdym zeszycie dwóch artykułów naukowych technicznych i dwóch artykułów naukowych humanistycznych. To ma być rodzaj konfrontacji różnych sposobów formowania myśli.

 

Ton popularnonaukowy naszego dwumiesięcznika ma za zadanie zmiękczać typowy język branżowy i namawiać do coraz większego zainteresowania technologią wysokich temperatur. Tak jak pani Minister uważam, że w ramach popularyzacji warto się też odwoływać do naturalnej ciekawości dzieci i rozbudzać zainteresowania już uczniów. Publikowanie poradnika dla początkujących ceramików miało m.in. taki cel. Proste podstawy lepienia w glinie zainteresowały również wykładowcę jednej z Politechnik. Stwierdził on, że to bardzo dobry sposób zbliżania przyszłych nnaukowców do surowca, którym zajmują się teoretycznie…

 

Jeśli zadbamy o przystępny przekaz to możliwe staną się twórcze rozmowy przedstawicieli dziedzin z działów naszego pisma, czyli artystów, naukowców, technologów, historyków i miłośników. Chciałbym, byśmy z taką nadzieją wkroczyli w rok 2015. W imieniu redakcji i własnym życzę Państwu wszystkiego dobrego z okazji nadchodzących Świąt i Nowego Roku. Serdecznie zapraszam do wspólnego budowania pisma, które ma szansę być nowoczesnym reprezentantem całego naszego środowiska.

  W imieniu redakcji,

do podpis

 

SZTUKA

3.   CERAMIKA NOSZONA
      Kolekcja z pogranicza mody
      Maciej Kasperski

6.   MUZEUM NARODOWE WE WROCŁAWIU
      Mistrzowie światła. Witraże i obrazy malowane pod szkłem
      Elżbieta Gajewska-Prorok

NAUKA

8.   PRZYKŁADY OTRZYMYWANIA NANOCZĄSTEK ZWYKORZYSTANIEM MIKROFALOWEJ SOLWOTERMALNEJ SYNTEZY MSS
      mgr inż. Jacek Wojnarowicz,
      dr inż. Tadeusz Chudoba,
      dr inż. Dariusz Smoleń,
      prof. dr hab. Witold Łojkowski,
      dr inż. Andrzej Majcher,
      prof. dr inż. Adam Mazurkiewicz

12. OCENA MOŻLIWOŚCI ZASTOSOWANIA POGÓRNICZYCH ODPADÓW TG3 Z TUROSZOWA W PRODUKCJI CERAMIKI SANITARNEJ
      mgr inż. Stanisław Hybner,
      dr inż. Agata Stempkowska,
      prof. ndzw. dr hab. Piotr Izak,
      prof. dr hab. Jerzy Lis

16. CERAMIKA MALOWANA OKRESU HALSZTACKIEGO W POLSCE
      dr Dagmara Łaciak

19. CERAMIKA SIWA I CZARNA POGRANICZA POLSKO-LITEWSKIEGO
      mgr Jarosław Wowak

spis1

PRZEMYSŁ

24. PRZEMYSŁ SZKLARSKI 2014
      Relacja z konferencji

26. PIECE KAFLOWE
      Cz. 2. Wpływ WRC na trwałość pieców kaflowych
      Henryk Pieczarowski

HISTORIA

28. HISTORIA ZAKŁADÓW CERAMIKI RADIOWEJ CERAD
      Część I: 1951-1965.
      Józef Widaj,
      Zbigniew Jaegermann,
      Krystyna Prohaska

32. OBSYDIAN W KULTURZE MAJÓW
      Wartościowe szkliwo wulkaniczne
      Marek Łasisz

LUDZIE I MIEJSCA

W każdym wydaniu

34. KAFLARNIA ZDUNY
      Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
      Maciej Burdzy,
      Maria Grzybek

36. ZE SŁOIKIEM PO ZACHODNIM WYBRZEŻU USA
      Muzeum Szkła w Tacoma
      Dariusz Osiński

36. ANNA DANOWSKA
      Maluję szkłem
      Jolanta Wanda Mórawska,

 

40. MIĘDZY POLSKĄ I FRANCJĄ
      Fundacja INSOLITA
      Agnieszka Marciniak-Kucharska

42. WYDARZENIA

45. PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCEGO WITRAŻYSTY

47. PORADY CERAMICZNE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

48. PAMIĘTNIK GARNCARZA NOWATORA

48. KALENDARIUM

 spis3                         spis4                        spis5

ISSN 0039-8144

Informujemy, że w ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie cookies. więcej informacji...